Kui kaua tegelikult päikesekaitsekreemid Teid kaitsevad?
 
Päikesekaitsekreemi päikesekaitsefaktor (SPF) on täielikult efektiivne vaid kaks kuni kolm tundi pärast selle pealekandmist.

Soovitatav on isegi pilvistel või vihmastel suvepäevadel endaga kaasas kanda SPF 30 kuni SPF 50 kaitsefaktoriga  päikesekaitsekreemi, et saaksite seda kasutada, kui päike välja tuleb.

Päikesekaitsekreemiga saate siiski päevitada, sest kuigi SPF blokeerib kahjulikud UVB-kiirgused, ei takista see sügavale imbuvatel UVA-kiirtel nahale tungimast ja sellele värvi andmast.

Meie lühikene Eesti suvi on küll keskpaigas ja päevitamine on täies hoos. See tähendab ühtasi ka seda, et kui ennast päikesekaitsekreemidega ei kaitsta võib see tõsiselt naharakkude DNA’d kahjustada ja potensiaalset vähivormi tekitada.  Paljud nahaga seotud vähijuhtumid on tavaliselt põhjustatud UV-kiirgusest, mida saadakse pikalt päikese käes olles või solaariumis. Mõõdukus on alati märksõna!

Seega on oluline kaitsta end päikesekaitsekreemiga, kui kavatsete päikese käes aega veeta – eriti soojematel suvekuudel, kui UV-indeks tõuseb ja päike muutub tugevamaks.

Kui teie nahk põleb tavaliselt pärast 10-minutilist päikese käes viibimist, siis SPF 15 päikesekaitsekreemi kasutamine võimaldab teil viibida päikese käes ilma põletust tekitamata umbes 150 minutit (15 korda kauem). See on ligikaudne hinnang, mis sõltub nahatüübist, päikesevalguse intensiivsusest ja kasutatud päikesekaitsekreemi kogusest. SPF on tegelikult kaitsemeede UVB-kiirguse eest ja see ei ole mõeldud aitama teil kokkupuute kestust määrata.

Parima kaitse tagamiseks soovitavad eksperdid kasutada päikesekaitsefaktorit, mille SPF on vähemalt 30, kanda peale nii, et kõik oleks korralikult kreemitatud ja uuesti peale kanda iga 2 tunni järel.

SPF (päikesekaitsefaktori) skaala ei ole lineaarne:

  • SPF 15 blokeerib 93% UVB-kiirtest
  • SPF 30 blokeerib 97% UVB-kiirtest
  • SPF 50 blokeerib 98% UVB-kiirtest

Seega on üks viis sellele vaadata, et SPF 30 päikesekaitsekreem annab teile vaid 4% rohkem kaitset kui SPF 15 päikesekaitsekreem, samas :

  • SPF 15 (93% kaitse) laseb läbi 7 footoni 100-st
  • SPF 30 (97% kaitse) laseb läbi 3 footoni 100-st.

Ehkki te ei pruugi oma kaitsetaset kahekordistada, blokeerib SPF 30 poole kiirgusest, mida SPF 15 teie nahale läbi laseks.

Enamik dermatolooge soovitab kasutada SPF 30 või kõrgemat kaitset.

PÄEVITA TARGALT JA KAITSE OMA NAHKA!

Esteetilise meditsiiniõde / kosmeetik Marika Rebane