Mis täpsemalt on sinine valgus, mis meie nahka lisaks päikesevalgusele mõjutab? Kas selle eest peaks end kaitsma ja kuidas seda teha?
„Sinine valgus on osa nähtava valguse spektrist, mille lainepikkus jääb 400–500 nanomeetri vahemikku. Võrdluseks võib tuua rohkelt tähelepanu saava ultraviolettkiirguse, mille mõju nahale on palju uuritud ning mis on meie silmale nähtamatu. UV-kiirguse puhul jäävad lainepikkused vahemikku 315–400 nm (UVA-kiirgus) ja UVB-kiirguse korral 280–315 nm,” selgitab Kaisa Viljar, kes on arst-resident dermatoveneroloogia erialal.
Looduslikult jõuab nähtav valgus, sealhulgas sinine valgus, meieni tänu päikesele, aga viimasel ajal on aina enam juttu kunstlikest sinise valguse allikatest, milleks on telerid, arvutimonitorid- ja ekraanid, tahvelarvutid, mobiiltelefonid ning üldse igasugu nutiseadmed, LED-lambid ja ka autode ksenoonlaternad. „Meid ümbritseb igapäevaselt palju sinist valgust, ilma et me seda endale ilmtingimata teadvustaksime.”
Dermatoloogi sõnul on ka sinisel valgusel sarnaselt UV-kiirgusega nahale teatav mõju. Kui UV-kiirguse mõjuga seoses on tehtud palju uuringuid, siis sinise valguse otsest mõju nahale ja silmadele on uuritud tunduvalt vähem. „Võib öelda, et seniste uuringute kohaselt on ka sinisel valgusel võime indutseerida vabade radikaalide tootmist, mis omakorda põhjustavad nahas rakkude jagunemise aeglustumist, kollageeni lagunemist, pigmendihäireid ja teisi mikroskoopilisi muutusi, mis muudavad naha üldist struktuuri ning kvaliteeti negatiivses suunas.” On teada, et sinise valguse poolt haavatavam sihtgrupp on tumedama nahatooniga inimesed, sest just neil on suurem risk sinisest valgusest põhjustatud pigmendihäirete tekkeks.
Päikesevalgus versus sinine valgus
Kui rääkida sinise valguse erinevusest võrreldes ultraviolettkiirgusega, siis põhjustab nähtav valgus DNA-le vähem otseseid kahjustusi. „Erinevalt UV-kiirgusest ei tõsta nähtav valgus põletikuliste tsütokiinide (IL-8 ja TNFα) taset. Võib öelda, et ekvivalentse nahakahjustuse tekitamiseks oleks tarvis saada oluliselt suurem nähtava valguse doos samal ajal, kui tõsise kahjustuse suudab tekitada juba hoopis väiksem doos ultraviolettkiirgust,” selgitab Viljar ja lisab, et hoolas UVA- ja UVB-blokaatorite ehk päikesekaitsetoodete kasutamine on ülioluline ega tohiks jääda sinisest valgusest rääkides sugugi tagaplaanile. Niisiis ei maksa unustada päikesekaitset ka sügistalvisel ajal.
Kuidas end kaitsta? Viljari sõnul on kriitiliselt oluline endale teadvustada päikese käes ning ekraanide ees olemisele kuluvat aega. „Väljas viibides tasub otsida otsese päikesekiirguse eest varju ja kanda keha varjavaid rõivaid ning peakatet.”
Nutiseadmete puhul on tänapäeval olemas mitmeid rakendusi, mis sinist valgust vähendavad. Näiteks tasub hoolsalt kasutada nn öörežiimi, mis ekraanilt tuleva valguse sinise asemel kollaseks muudab ja seega tagab õhtuti ka parema une. Lisaks müüakse ekraanidele mõeldud kattekleebiseid, mis pakuvad nahale ja silmadele kaitset ja blokeerivad valgust .
„Mida vähem aega veedame nutiseadmete ekraanide ees, seda tervislikum on see nii silmadele, nahale kui üleüldisele enesetundele.“
„Mida vähem aega veedame nutiseadmete ekraanide ees, seda tervislikum on see nii silmadele, nahale kui üleüldisele enesetundele. Kindlasti tuleb kasuks ka mitmekülgne tervislik toitumine, kus sisaldub rohkesti antioksüdante sisaldavaid puu- ja juurvilju,” rõhutab nahaarst vajadust oma keha eest tervikuna hoolt kanda.
Peale määrimiseks
Turule on tulnud mitmeid nutikaid näokreeme, mis kaitsevad nii päikese- kui sinise valguse eest. Milliseid koostisosi tasuks vaadata? „Kuna sinise valguse mõju nahale on seotud vabade radikaalidega, siis nende neutraliseerimine ehk antioksüdantide eelistamine on siinkohal nahahoolduses võtmesõna,” ütleb Viljar. C-vitamiin, E-vitamiin, niatsiinamiid (vitamiin B5) on vaid mõned, mida paljude seast näitena välja tuua. „Antioksüdantide mõju potentseerimiseks võib neid kombineerida näiteks peptiidide ja hüaluroonhappega,” lisab arst.
Päikesekaitsekreemide puhul tuleb tõdeda, et paraku ei paku enamik UVA- ja UVB-blokaatoriga päikesekaitsevahendeid sinise valguse eest olulist kaitset. „Samas on leitud, et raudoksiid suudab absorbeerida nähtava valguse igat lainepikkust ja pakkuda ühtlasi kaitset hüperpigmentatsiooni eest. Seega, kui tegemist on pigmenteeritud päikesekaitsekreemiga, mis sisaldab raudoksiidi, siis võib sel olla vähemalt osaline kaitsetoime ka sinise valguse osas,” innustab dermatoloog taas koostisaineid uurima. Päikesekreemile lisaks peaks parima kaitse saamiseks olema kasutusel ka peakate või kattev riietus.
Lisaks on olemas ka aineid ja koostisosi, mis ei tohiks sinise valgusega kokku puutuda ja mis nahale sellega koosmõjul pigem halvasti mõjuvad. Dermatoloog soovitab nähtava valguse puhul olla ettevaatlik neil, kes tarvitavad teatud ravimeid. „Teatud paiksed ehk pealemääritavad, kui süsteemsed ravimid võivad muuta naha fotosensitiivseks ehk interakteeruda valguskiirgusega ja tekitada nahal fototoksilisi või fotoallergilisi reaktsioone.” Mõned sellised ravimid on näiteks laialt levinud valuvaigistid nagu ibuprofeen ja naprokseen; tetratsükliinide rühma kuuluvad antibiootikumid, furosemiid, isotretinoiin ja mitmeid teised ravimid. Infot ravimite ja võimalike päikesest tingitud koosmõjude kohta soovitab Kaisa Viljar uurida oma arstilt, apteekrilt või loomulikult lugeda ka ravimi infolehelt.
Seega ei pea naha kaitsmisele tähelepanu pöörama ainult suvel, vaid ka külmemal ajal tuleks kanda päikesekaitset ning jälgida, kui kaua ekraanide ees oleme. Nii võime olla kindlad, et meid saadab parem uni, üldine heaolu, korras nahk ja hoolitseme ka silmade tervise eest.
Babé Super Fluid SPF 50 tooniv emulsioon näole
Ülikerge, vedela tekstuuriga ja kiirelt imenduv tooniv emulsioon annab tänu hüaluroonhappele nahale rikkaliku niisutuse, on antioksüdantse ja saastevastase toimega ning tagab nahale tugeva ja laia spektriga kaitse nii UVA-, UVB- ja IR-A-kiirguse kui ka sinise valguse vastu. Jätab naha siidiseks ja pehmeks ning on loomuliku ja ühtlase tooniga. Sobib meigi aluskreemiks ja ka kõige tundlikumale nahale.
Hind: 50 ml 20,15 €. Saadaval Apotheka Beauty e-poes, apteekides, e-apteekides, Tradehouse Ilukaubamajas, veebipoodides kehapood.ee ning loverte.com.
Babé HealthyAging+ vananemisvastane päevakreem SPF 30
Kreemise tekstuuriga päevakreem kaitseb naha vananemist soodustavate väliste faktorite ja saaste eest (UVB-, UVA- ja infrapunakiirguse ning HEV-valguse eest), noorendab nahka, vähendades kortse, taastades naha loomulikku elastsust ja ühtlustades nahatooni. Kreem muudab väsinud naha pringiks ja märgatavalt siledamaks ning tagab niisutuse kuni 24 tunniks. Prebiootikumid soodustavad naha mikrobioomi tasakaalu. Sobib ka kõige tundlikumale nahale.
Hind: 50 ml 20,15 €. Saadaval Apotheka Beauty e-poes, apteekides, e-apteekides, Tradehouse Ilukaubamajas, veebipoodides kehapood.ee ning loverte.com.