Botuliintoksiini süstid

Botuliintoksiini süstide eesmärk on lõdvestada lihaseid, et ennetada miimikakortsude teket näopiirkonda. Tuntumad botuliintoksiini süstide brändid on Botox, Dysport ning Vistabel.

Botuliintoksiin blokeerib lihaste kokkutõmbumist põhjustava närviimpulsi. Tulemusena jäävad lihased pikemaks perioodiks lõdvaks. Aja jooksul närviimpulss taastub ning süstide mõju väheneb.

Kortsude ravi botuliintoksiiniga:

  • vertikaalsed kortsud kulmude vahel
  • kanavarbad silmade ümber
  • allapoole vajuvad suunurgad
  • horisontaalsed kortsud otsmikul

Pane tähele!
Protseduuride hinnad sisaldavad esmakordsel visiidil ka arsti konsultasiooni. Vajadusel protseduuri ravijärgne kontroll kahe nädala jooksul tasuta (20 TÜ).

Botuliintoksiini näidustuseks esteetilises meditsiinis on miimiliste kortsukeste ravi.
Kortsukesed tekivad muuhulgas juhul, kui lihas teeb korduvalt ühesuunalist kokkutõmmet ehk kontraktsiooni. Neurotoksiini manustamine halvab lühiajaliselt teatud lihaste töö ehk neurotoksiini abil on võimalik ravida ja osaliselt ka ennetada miimiliste kortsukeste tekkepõhjust.

Kas botuliintoksiini süstid on ohutud
Botuliintoksiini on meditsiinis kasutatud väga pikka aega ja esteetilises meditsiinis kasutatavad aine kogused on imeväikesed, mistõttu on ka ohud minimaalsed. Botuliintoksiin registreeritud ravimina ja see tähendab, et ainega töötamine eeldab protseduuri teostajalt nii teoreetilisi kui praktilisi teadmisi ravimi kasutamise osas. Botuliintoksiini protseduure teostab Terviseametis registreeritud arst.

Kas botuliintoksiini süstid muudav näo liikumatuks ja tuimaks?
Botuliinteraapia eesmärk on halvata kindlad lihased ehk pärssida nende liikumist. Just see tagabki miimiliste kortsukeste taandumise. Botuliintoksiin ei vähenda sensoorset tundlikkust.
Süstimise tulemused
Botuliintoksiini efekti on näha ja tunda juba esimesel nädalal peale protseduuri teostamist. Lõplik efekt kujuneb samm-sammult välja 2 nädala jooksul.

Kas botuliintoksiini süstidest võib jääda sõltuvus?
Botuliintoksiini süstidel puuduvad igasugused füüsilist sõltuvust tekitavad omadused.

Kui kaua kestab botuliintoksiini süstide mõju?
Botuliintoksiini süstide mõju kestab keskmiselt 3-4 kuud. Sõltuvalt individuaalsest ainevahetusest, elustiilist jm faktoritest võib tulemuse kestvus indiviiditi veidi varieeruda.

Millised protseduurid on lubatud süstitud piirkonnas?
Alates kolmandast süstimise järgsest nädalast võib teostada praktiliselt kõiki näo piirkonna kosmeetilisi protseduure. Erandiks on plasmateraapia. Seda võib teostada mitte varem kui 1 kuu möödudes botuliinteraapiast. Uuringud on näidanud, et liiga varajane plasmateraapia võib vähendada botuliini toimekestust.

Põhilised vastusnäidustused on

  • rasedus
  • imetamine
  • aktiivne lokaalne infektsioon süstitavas piirkonnas
  • teatud neuromuskulaarsed haigused (Myasthenia gravis; Eaton Lamberti sündroom; ALS)
  • käimasolev ravi teatud antibiootikumidega (nt aminoglükosiidide rühma kuuluvad ravimid)
  • ülitundlikkus botuliintoksiini või selle komponentide suhtes

Botuliintoksiini kõrvalmõjuna võib harva esineda

  • kulmude allavaje
  • raskustunne teatud lihastes
  • kerge peavalu või süstimispiirkonna hematoom

Kõik need ebasoovitavad kõrvaltoimed on taaspöörduvad ja mööduvad tavaliselt paari nädala jooksul peale süstimist.

Kas protseduur on valus?

Botuliintoksiini manustamise protseduur on kiire ning botuliintoksiini manustamiseks kasutatakse väga väikese läbimõõduga nõela, et muuta protseduur võimalikult valutuks. Mõistagi on iga inimese valulävi individuaalne.

Mille poolest erinevad täitesüstid ja botuliintoksiin?
Botuliintoksiini abil on võimalik siluda, ravida ja ennetada miimilisi kortsukesi. See saavutatakse teatud lihaste taaspöörduva halvamise teel. Täitesüstidega lisatakse volüümi ja kontuuritakse näoovaali. Parima esteetilise tulemuse saavutamiseks on mõnikord otstarbekas neid kahte protseduuri kombineerida.