PRP & Cell Therapy (peanahale)

Kas PRP protseduuriga saab ravida juuste väljalangemist?

Trombotsüütide rikas plasma (PRP) on ravi, mida kasutakse meditsiinis erinevate kehapiirkondade paranemise kiirendamiseks. See võib aidata taastada juuste kasvu.

Arstid kasutavad seda ravi tavaliselt siis, kui juuste väljalangemine on tingitud androgeensest alopeetsiast, mis on tavaline haigus, mis põhjustab juuksefolliikulite kahanemist.

Kuigi PRP on suhteliselt uus lähenemisviis, on mõned teaduslikud tõendid selle kohta, et see võib soodustada juuste kasvu.

Selles ülevaates kirjeldame, kuidas meditsiinis kasutakse PRP-d juuste väljalangemise raviks ja mida teadlased selle tõhususe kohta ütlevad.

Mis on PRP?

PRP toimimise mõistmiseks on oluline olla teadlik trombotsüütide rollist paranemisel.

Trombotsüüdid(vereliistakud) on vere koostisosad koos punaste ja valgete verelibledega. Kui inimesel tekib sisselõige või haav, on trombotsüüdid mõned keha “esimesed reageerijad”, kes saabuvad verejooksu peatama ja paranemist soodustama.

Teadlased on väitnud, et kui nad suudavad kontsentreeritud trombotsüüte eraldada ja neid kahjustatud kehapiirkondadesse süstida, võivad nad kiirendada paranemist.

PRP tootmiseks võtab meditsiinitöötaja vereproovi ja asetab katsuti masinasse, mida nimetatakse tsentrifuugiks. Masin pöörleb suure kiirusega eraldades vere komponendid. Seejärel ekstraheerib meditsiinitöötaja trombotsüüdid süstimiseks. Kogu protsess võib kesta umbes 1 tund ja vajalik võib olla mitu seanssi. Pärast PRP-ravi saamist saab inimene tavaliselt naasta oma tavapäraste tegevuste juurde ilma piiranguteta.

Teatud muudatused dieedis ja igapäevases rutiinis võivad aidata juuste kasvu või vältida nende väljalangemist.

PRP sisaldab mitmeid kasvufaktoreid ja valke, mis kiirendavad kudede paranemist. Kuna teatud tüüpi juuste väljalangemine on tingitud juuksefolliikulite kahjustusest, võib PRP androgeense alopeetsia korral tekkiva protsessi ümberpööramisega aidata kaasa juuste taaskasvamisele.

Kas see on tõhus protseduur?

2019 aastal viis teadlaste meeskond läbi süstemaatilise ülevaate PRP-st kui juuste väljalangemis ravist.Nende leiud ilmuvad ajakirjas Aesthetic Plastic Surgery (https://link.springer.com/article/10.1007/s00266-019-01391-9).

Analüüs keskendus lõpuks 11 uurimistööle, mis hõlmasid kokku 262 androgeense alopeetsiaga osalejat. Autorite sõnul näitas enamik uuringuid, et PRP süstid vähendasid juuste väljalangemist ning suurendasid karvade läbimõõtu ja juuste kasvu tihedust.

Veel ühes 2019. aasta süstemaatilises ülevaates, mis ilmus ajakirjas Dermatologic Surgery (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31211715), uuriti 19 uuringu tulemusi, milles uuriti PRP-d kui juuste väljalangemise ravi. Nendes uuringutes osales kokku 460 inimest. Ülevaate autorite sõnul teatas enamik uuringuid, et PRP-ravi põhjustas androgeense alopeetsia ja pindalaga alopeetsiaga patsientidel juuste taaskasvu.

Kliiniliste uuringute täiendava ülevaate autorid, mille International Journal of Women’s Dermatology (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6374694/) avaldas, pidasid oma tulemuste põhjal PRP-d paljulubavaks juuste väljalangemise raviks.

Töörühm märkis,  kuna erinevad teadlased ja kliinikud kasutavad PRP manustamiseks erinevaid ettevalmistusi, seansside intervalle ja süstimistehnikaid, võib selle mõju olla erinev.

Kui kaua see kestab?

PRP ei ravi haigusi, mis põhjustavad juuste väljalangemist. Sel põhjusel peaks inimene juuste kasvu tulemuste säilitamiseks läbima aja jooksul mitu PRP-ravi. Sama kehtib ravimite kohta, mida arstid tavaliselt kasutavad androgeense alopeetsia raviks, nagu paikselt manustatav minoksidiil (Regaine) ja suukaudne finasteriid (Propecia).

Spetsialisti soovitused selle kohta, kui sageli peaks inimesel PRP-d kasutama, sõltuvad inimese seisundist ja esialgse ravi tulemustest.Spetsialist võib soovitada, teha hooldussüste iga 3–6 kuu järel, kui juuste väljalangemine on kontrolli all.

Kõrvalmõjud:

Kuna PRP lahus koosneb inimese enda verekomponentidest, on lahusele enesele reageerimise oht vähe.

Inimestel, kes saavad juuste väljalangemise vastu PRP-ravi, võivad tekkida järgmised kõrvaltoimed:

  • kerge valu süstekohas
  • peanaha hellus
  • turse
  • peavalu
  • sügelemine
  • ajutine verejooks süstekohal

P.S Küsimuste tekkimisel, võiksid kõik kerge kuni mõõduka juuste väljalangemisega inimesed, kes on huvitatud PRP-st, küsima spetsialistilt, kas neile on tõenäoliselt ravist kasu.

Ravi  protokoll on individuaalne, ravi alustamiseks soovitame kindlasti läbida kuur 4-6 korda, iga 3-4 nädala tagant.

Edaspidi, tulemuse säilitamiseks soovitame protseduuri teha  1 kord iga 6 kuu tagant (2 korda aastas).

Protseduuri maksumus:

  • 1 katsut  200€
  • 2 katsutit  350€